Aliexpress: Cło i VAT

Na pewno zastanawialiście się czasami, podczas zakupów na Aliexpress kiedy płacimy cło, a kiedy podatek VAT. Postaram się to wyjaśniać.

 

  • Cło płacimy tylko i wyłącznie wtedy, kiedy wartość naszej jednej paczki przekracza 150 € (wartość jest napisana na każdej paczce, którą dostajemy).

 

W przypadku, gdy wartość naszego zamówionego przedmiotu przekracza 150 € jest możliwość, że otrzymamy zawiadomienia o dostarczeniu dokumentów potwierdzających zakup. Wartość cła jest różna, zależy od rodzaju przedmiotu. Są towary, które posiadają 0% cła. A pozostałe wynoszą od 3 do 8% wartości naszego towaru. Należność płacimy z momentem odbioru paczki.

 

  • A co z podatkiem VAT? Otóż tak jak w przypadku cła, również jest ustalona górna granica wartości naszej przesyłki –  22 €. Jednak, jeżeli paczka oznaczona jest jako gift (prezent) przez sprzedającego i nie jest przeznaczona na handel, górna granica wynosi 45 €. Prawdopodobnie nie zapłacimy VAT-u, ponieważ Chińscy dostawcy najczęściej zaznaczają “gift” w deklaracji dla Urzędu Celnego.

 

Osoby, które zamówiły droższy przedmiot, który przekracza tę górną granicę, mogą liczyć się z tym, że otrzymają pismo od Urzędu Celnego zawiadamiające o uregulowanie należności. W jego treści na pewno otrzymamy informacje na temat tego, co musimy dostarczyć. Warto, po przesłaniu deklaracji (oczywiście po pewnym czasie, ok. 7 dni roboczych), skontaktować się telefonicznie z Urzędem Celnym i zapytać, czy wysłane dokumenty dotarły i czy paczka została nadana do nas Pocztą Polską. Uregulowanie VAT-u odbywa się przy odbiorze paczki, jest to 23% od wartości naszego towaru, w przeliczeniu na złotówki. Dodatkowo musimy zapłacić opłatę pocztową za nadanie paczki przez Urząd (1,23 zł lub 3,94 zł).

PAMIĘTAJ!

  1. Nie panikuj, jeżeli zobaczysz podczas śledzenia transakcji, że Twoja paczka została zatrzymana przez Urząd Celny. Cierpliwie czekaj na list od UC, tam będą zawarte wszystkie czynności, które musisz wykonać. Twoja paczka może również być przepuszczona, bez dostarczania dodatkowych informacji.

  2. Nie wszystkie paczki, przekraczające górną granicę wartości, opisane wyżej, są zatrzymywane.

 

 

Co w przypadku gdy zdecydujemy się na nieopłacenie cła lub VAT-u? Przesyłka zostanie odesłana do sprzedawcy, a odzyskanie za nią pieniędzy będzie bardzo trudne.